Po stopách kapitána Žvanilkina

10. stanoviště - Křesadlo

popis úkolu:

a) poznat 5 uzlů

b) určit, na co se hodí

legenda:

„Dobrý večer, vojáčku! Když máš tak pěknou šavli a velkou torbu, to jsi opravdový voják, a chceš-li, dostaneš peněz, kolik budeš chtít." „Děkuji ti, stará čarodějnice!" odpověděl voják.

„Vidíš tamhle ten vysoký strom?" pravila čarodějnice a ukazovala na strom, který stál blízko nich u cesty. „Je uvnitř dutý. Vylez na vršek a tam spatříš otvor. Tím se můžeš protáhnout a tak se dostaneš hluboko do stromu. Ovážu ti provaz okolo těla, abych tě mohla zase vytáhnout, až na mne zavoláš."

 

Předtím, než se voják spustil do stromu, se musel rozhodnout, jaký uzel použije, aby ho čarodějnice mohla bezpečně vytáhnout zpět.

hodnocení:

Každý správně určený uzel = 1 bod. Pokud budou vědět i na co se hodí, tak za to bude další bodu za uzel. 10 bodů je maximum.

lidi:

Jiřka Kulová + Janka Kozáková + Eliška (Pixová)

pomůcky:

Uvázat uzle z nějakého silnějšího špagátu. Bude se pak určovat co je co.

poznámky:

Lodní, ambulanční, rybářská spojka, zkracovačka a dračí smyčka.
Kontrola bude mít za úkol dohlédnout na bezpečný přechod přes silnici! Ideálně dát sem 3 lidi, aby se jeden z nich věnoval jen tomuhle. 

ambulanční - na svazování dvou lan přibližně stejného průměru, plochý a netlačí, proto se používá také v lékařství (obvazy, šátky)

dračí smyčka - v horolezectví, záchranářství a podobných oborech, protože vsak zkoušky již na začátku sedmdesátých let prokázaly nepříjemné vlastnosti: při obvodovém zatížení se uvolňuje, na tuhém nebo kluzkém laně se snadno uvolní

lodní uzel - smyčka s všestranným použitím, Horolezci ji používají na sebezajištění do karabin, protože se snadno váže, spolehlivě drží i při zatížení jen jednoho konce, po zatažení ji lze snadno rozvázat a lehce zkrátit. Spolehlivě drží lano na válcových předmětech, ať mají hladký nebo drsný povrh - hladká ocelová tyč, borová větev s hrubou kůrou, lano… Námořníci je znají pod jménem příčkový uzel, protože se odedávna používal k připevňování nasmolených kousků lan jako příček provazového žebříku pro výstup na stěžně. Nehodí se pro vázání na hranaté předměty nebo předměty, k jejichž povrchu nemůže přilnout po celém obvodu - hranoly, bedny, pytle, svazky železa a podobně. Při postranním tahu provazu se valí a točí po předmětu

Rybářská spojka /autíčka/- Již podle jména lze snadno odhadnou, že uzel je velmi rozšířen mezi rybáři. Je velmi vhodný ke spojování slabých a kluzkých šňůr a vlasců. Musejí však mít přibližně stejný průměr. Vázání rybářské spojky je poměrně snadné, jedná se o dvě očka uvázaná volnými konci okolo pevných konců druhého lana a zatažená těsně k sobě

Zkracovačka - zkracovačky slouží k tomu, abychom nemuseli řezat lana kdykoli potřebujeme jeho kratší kus. Navíc lze každou uvázanou zkracovačku zajistit ještě vložením nějakého kolíčku do jejích ok.

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode