Po stopách kapitána Žvanilkina

9. stanoviště - Karlův most

umístění

v lese pod Vrkočem – byla tam kdysi střelba

popis úkolu

letecká přeprava syrového vejce na vzdálenost 26 m, 5 soutěžících se rozmístí na určené body rozmístěné 5, 6, 7 a 8 m od sebe a pokusí se přepravit vejce z bodu označeného „Sklad vajec“ do bodu „Karlův most“. Družina má k dispozici pouze 1 vejce.

legenda

Stavba Karlova mostu byla, jak je všeobecně známo, zahájena za vlády Karla IV. v roce 1357 a dokončena v roce 1402. Spolehlivé záznamy o stavbě mostu se nedochovaly, a proto o jeho stavbě kolují různé legendy a pověsti, například o tom, že se do malty přidávala mimo jiné i syrová vejce (pravdivost této legendy byla potvrzena v roce 2008 rozborem původní malty). Vozila se do Prahy ze širokého a dalekého okolí a přeprava tohoto křehkého nákladu byla noční můrou vozků a formanů. Pouze ve Velvarech tento problém vyřešili a vejce před cestou uvařili, což kapitán Žvanilkin označil za velmi rafinované, ale nevhodné pro milovníky omelet.

hodnocení

každý úspěšný hod = 1 bod, zvládnutí přepravy vejce = 5 bodů

test před stanovištěm

test Úkazy

legenda

Lidstvo od pradávna provázejí různé přírodní jevy a úkazy, které si lidé vysvětlovali v různých dobách podle toho, na jaké úrovni bylo jejich vzdělání a poznání, od působení nadpřirozena až po logické vědecké vysvětlení. I v dnešní době však spousta lidí při spatření některých jevů a úkazů netuší, co vlastně vidí, případně jak a proč pozorovaný jev vůbec vzniká a co znamená. Kapitán Žvanilkin má v jevech a úkazech naprosto jasno, přesně ví na kterém konci duhy je zakopán poklad a také naprosto přesně určí typ sýru, ze kterého je uplácán Měsíc. Vaším úkolem je najít správné odpovědi na otázky týkající se několika nejběžnějších přírodních jevů.

správné odpovědi

jsou připojeny k testu

hodnocení

správná odpověď = 0,5 bodu

lidi:

PoloČuk + jeho kamarád

pomůcky:

vejce dle počtu družin + malá záloha, papírové utěrky pro neúspěšné jedince, metr
2x karton s nápisem „Sklad vajec“ a „Karlův most“

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba www stránek zdarmaWebnode