Po stopách kapitána Žvanilkina

5. stanoviště - Golem

umístění

na kopci mezi Stebnem a Podlešínem

popis úkolu

Skupinka dostane do ruky kus papíru, na něm bude neviditelným písmem nějaký vzkaz. V krabici umístěné na stanovišti bude spousta různých předmětů a mezi nimi i zápalky a svíčka. Družina (snad) pochopí kterak písmo vyluštit, najde mezi různými předměty zápalky a svíčku a následně k všeobecné spokojenosti vyluští vzkaz.

legenda

Podle legendy Golema stvořil a oživil rabi Löw. Jenže ctihodný rabi zemřel a ještě před smrtí zničil oživující šém. Měl ale takový strach ze svého vynálezu, že Golema zakopal neznámo zde. Přeci jen mu ale na smrtelné posteli přišlo líto, že by jeho životní dílo zmizelo ze světa s ním a tak zanechal budoucím generacím vzkaz. Na tomto papíru, který byl objeven v pozůstalosti po hostinském Turečkovi a který nám laskavě zapůjčilo Oblastní vlastivědné muzeum v Benešově u Prahy, by měl být onen vzkaz, ale bohužel si s ním nevíme rady. Nikdo, dokonce ani kapitán Žvanilkin neví, co přesně je na něm napsané. Po staletí se lidé domnívají, že je na něm popsána cesta ke Golemovi a možná i způsob jeho oživení. Tady jeho tajemný vzkaz máte. Jediné, co k němu rabi připsal již roztřesenou rukou, bylo slovo oheň.

hodnocení

nepřečteno = 0 bodů, přečteno = 5 bodů, velká snaha, ale malý úspěch = 1-4 body

test před stanovištěm

stará kramářská píseň Voskovce a Wericha, V každé sloce chybí slovo - musí je doplnit.

legenda

Mnoho lidí hledalo Golema, mnoho lidí zasvětilo svůj život marnému pátrání po něm.  Mnoho lidí promarnilo život hledáním zmínek o Golemovi ve starých knihách. Byli ale lidé, kteří se Golemem inspirovali, malovali obrazy, tvořili sochy, psali básně anebo také písničky. Tou nejznámější písní o staré pražské pověsti je píseň Voskovce a Wericha (a Jaroslava Ježka samozřejmě) Znáte ji dobře? Znáte ji vůbec? Doplňte vždy správně slovo písně.

správné odpovědi

tetu, trumpetu, nenadála, pivo, mrtvoly, letí, smutek, trumpetu, verze, pršet, další, táta

hodnocení

0,5 bodu za správnou odpověď

lidi

Tipka + Jana Vojčová

pomůcky

krabice, svíčky (hřbitovní), zápalky, různé drobné haraburdí do krabice, tajné zprávy

poznámky

těch tajných zpráv od rabiho Löwa musíme vyrobit dostatečné množství, jelikož při práci a hře dětí se zápalkami a následně s otevřeným ohněm je velmi pravděpodobné huknutí tajné zprávy (a v horším případě i zahoření okolního porostu).
Místo je dostupné autem

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba www stránek zdarmaWebnode